Zoeken

Industrie- en klimaatbeleid en de CO2-heffing: kan je de kolen en de geit sparen?

Auteur

Jos Cozijnsen

Het kan wel en moet ook wel, maar met het voorjaarsakkoord lijken beide geschaad te worden. Je zou denken dat deze regering die “gekke CO2-taks” direct wel zou stoppen. Jos Cozijnsen ziet daar nog wel kansen voor, zoals hij hieronder beschrijft. Maar dat is vooralsnog niet het geval.

Wat is er tegen de CO2-heffing?

Diverse kampen

Ik voel me dan ook meer thuis in het kamp van Coby van der Linde die zegt: “De Nederlandse optopmaatregelen zijn vooralsnog een faliekante mislukking geworden. De kosten van de CO2-belasting bovenop de kosten voor het EU-ETS blijken niet doorberekend te kunnen worden aan de klanten en de vertaling van EU-beleid is hier ook veel strenger dan in omringende landen.” En in het kamp van Gülbahar Tezel en Jan Willem van den Beukel, die verwijzen naar de recente ‘Speelveldtoets, waaruit blijkt dat de Nederlandse optopmaatregelen de Nederlandse industrie niet op voorspong heeft gezet, maar juist op achterstand’. Zo is er meer kosten-zuur in het transitiebeleid geslopen dan subsidie-zoet. Ik voel me minder thuis in het kamp van Remco de Boer die zegt dat de problemen in de industrie juist komen door klimaatbeleid en lijkt klimaatdoelen eerder te willen afzwakken. Terwijl dat volgens Eurocommisaris Hoekstra niet nodig is: met gebruik van meer flexibiliteit door negatieve emissies en van carbon credits is ook de 90% voor de EU als geheel in 2040 haalbaar.

“Maar er is hoop: het gesprek over een alternatieve benadering van de CO2-taks”

Waarom is de extra CO2-heffing er nog, terwijl iedereen weet dat de industrie financiële en elektriciteitsproblemen heeft?

De reden is dat minister Hermans de industrie best wilt ontzien. De lasten van de industrie worden aan ene kant verlicht: er is steun voor CCS en waterstof, de plastictaks vervalt, de SDE loopt door en kostencompensatie voor de CO2-kosten van stroom wordt verlengd met drie jaar. Maar de CO2-heffing blijft om in de Eerste Kamer steun voor het hele pakket te krijgen. Minister Hermans schrijft in haar brief zelfs dat de heffing langer doorloopt: “Om op de lange termijn een stok achter de deur te houden neemt het kabinet nu de optie voor een verlenging van de CO2-heffing na 2032 op”. Dat is wel een gok van minister Hermans. Want als je lang blijft roepen dat er een extra stok nodig is bovenop het ETS gaan mensen dat geloven.

Maar er is hoop: het gesprek over een alternatieve benadering van de CO2-taks. In de brief aan de kamer kondigt de minister ook aan dat het PBL gevraagd is naar een studie naar de huidige geopolitieke en Europese context ook op grond van opties voor het beleidsinstrumentarium en het EU-kader. Daarin kan het PBL de noodzaak van de heffing bespreken, de werking van het ETS en de rol die negatieve emissies en de mondiale carbon credits kunnen spelen.

Aan de hand daarvan komen er volgend jaar gesprekken. “Het kabinet staat daarbij open voor alternatieven en gaat hierover in gesprek met de industrie en andere stakeholders. Klimaatneutraal in 2050 blijft het belangrijkste doel.” Het Kabinet wil de uitkomsten uiterlijk volgend jaar hebben ten behoeve van de aanpassing belastingplan 2027. De industrie die kan dan aangeven waarom de heffing niet nodig maar schadelijk is.

Klimaatwet

Ik raad aan dat beleidsinstrumentarium en de rol van het EU ETS nauwkeurig in de Klimaatwet op te nemen. Rechtszaken dreigen zolang in de wet alleen maar over reducties op Nederlands grondgebied wordt gesproken, terwijl de CO2 doelen wèl worden gehaald.

Jos Cozijnsen

Jos Cozijnsen is Carbon Specialist bij Anthesis. Op Twitter is hij actief onder @timbales